Knihy, ktoré sa oplatí prečítať

Aký typ čitateľa ste? Dovolenkový, ktorý sa vždy na ležanie pri mori zásobuje knihami a číta od rána do večera, prečíta minimálne 3-4 knižky, ale potom zvyšok roka už nič (max na Vianoce). Alebo ste pravidelný, poctivý čitateľ, ktorý má knihu na nočnom stolíku nielen efektne položenú, ale každý večer pred spaním si zopár stránok prečíta?

Ako novoročné predsavzatie som si dala aj to, že budem viac čítať, odvážne som si stanovila cieľ 1 kniha za mesiac. Reálne som mala do začiatku júla, čo bolo obdobie našej prvej dovolenky, prečítané knihy v celkovom počte 2 kusy! 😀 Som bohužiaľ tzv.dovolenkový alebo sviatočný čitateľ, ale teraz sa veľmi  snažím stať sa pravidelným a poctivým čitateľom a zaspávam radšej pri knižke ako pri telke. Počas tohtoročných letných dovoleniek sa mi podarilo natrafiť na naozaj kvalitné knižky, ktoré si jednoducho nemôžem nechať pre seba a musím vám ich odporučiť!

Tereza Salte- Šlehačková oblaka

Å lehačková oblaka - Tereza SalteTúto knižku som prečítala ešte počas prvých novoročných voľných dní. Zaujala ma hlavne tým, že ju napísala úspešná česká blogerka, ktorú určite poznáte z jej blogu TerazainOslo. V knihe opisuje svoj život, ťažké skúšky, ťažké začiatky v Nórsku, do ktorého odišla žiť, lásku k Nórovi a celkovú cestu za svojimi snami. Pre mňa osobne pohodové, ľahké čítanie a inšpiratívny príbeh ženy, ktorá sa vypracovala v podstate z ničoho, dnes je z nej úspešná majiteľka agentúry Elite Bloggers.

 

 

 

Anna Gavalda- Chcel by som aby ma niekto niekde čakal

Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal - Anna Gavalda

Zbierka poviedok, ktorá bola knižným debutom dnes už známej francúzskej autorky Anny Gavaldy. Zaujímavosťou je, že pôvodne vyšla v náklade 800 kusov v malom vydavateľstve, neskôr sa z nej však predalo vyše 500 000 výtlačkov a bola preložená do viac ako 20 jazykov. V 19 poviedkach nájdete veľkú škálu pocitov, od smutných, mrazivých, šialených, melancholických až po vtipné a úsmevné. Mňa osobne zaujalo aj to, že autorka situuje príbehy do Francúzska a zameriava sa na všedné i menej všedné osudy ľudí. Ide v nich však predovšetkým o vzťahy a potrebu lásky či uznania, na ktoré sa v tejto dobe plnej egoizmu často zabúda.

 

 

Chimamanda Ngozi Adichie- Amerikánka

Amerikánka - Chimamanda Ngozi AdichieTúto knihu už nebudem nazývať knižkou, keďže má vyše 600 strán a dala mi dosť zabrať, jej čítanie som si musela rozložiť až do dvoch dovoleniek. No oplatilo sa to. Autorka je skutočnou hviezdou nielen súčasnej svetovej literatúry, ale prerazila aj do popkultúry. Jej myšlienky sa dostali do textov piesní Beyoncé i na tričká módnej značky Dior. Mimoriadnu pozornosť si získali aj jej prednášky v rámci platformy TED. Jej Amerikánka je príbehom  veľkej lásky, no je aj analýzou zásadných otázok týkajúcich sa rasizmu, identity, diskriminácie, predsudkov či stereotypov. Nájdete v nej Ameriku takú, aká je a taktiež Nigériu a všeobecne Afriku bez prikrášlení. Pre mňa opäť príbeh silnej ženy, ktorá sa vypracovala z ničoho, neuveriteľne motivačná kniha!

 

 

Alena Mornštajnová-Hana

Túto knižku práve dočítavam a musím povedať, že som sa jej trošku bála. Pri čítaní recenzií bola opisovaná ako Hana - Alena MornÅ¡tajnovásmutná kniha s ťažkými témami. Taká aj naozaj je, ale je napísaná neuveriteľne ľahko, čitateľne a stráviteľne, spôsobom, ktorý vás núti otáčať stranu za stranou, lebo chcete rýchlo vedieť, čo bude ďalej. Príbeh vychádza zo skutočných udalostí a otvára otázky lásky, zrady, viny a neviny, výčitiek, predsudkov a utrpenia. Perfektne spracováva tému druhej svetovej vojny a taktiež tématiku holokaustu. Garantujem, že túto knihu nepustíte z ruky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *