Každých 7 rokov

Stalo sa ti, že opakovane zažívaš rovnaké situácie? Že si zakaždým nájdeš rovnakého frajera s tými istými chybičkami krásy? Prípadne opakuješ vo vzťahoch či životných situáciách tie isté chyby? Podľa východných filozofií to nie je náhoda. Čítaj ďalej, ak sa chceš dozvedieť viac.

Náš život pozostáva zo sedemročných cyklov. Každých sedem rokov sa meníme zvonka aj zvnútra. Mení sa naša krv, obnovujú sa bunky určitých tkanív a prechádzame z jednej duševnej etapy do druhej. Rôzne slučky a opakovania sú podstatnou súčasťou nielen času, ale aj našich životov. Aké sú teda tie cykly a čím si vrámci nich musíme prejsť?

Prvý cyklus (0-7 rokov)

V tom období sme ako dieťa centrom svojho vlastného sveta. Dospelí sa točia okolo nás a snažia sa uspokojiť každú jednu našu potrebu. Skúmame, a pritom sa úplne zameriavame len na seba. V prelomovom siedmom roku života obyčajne vymieňame mliečne zuby za trvalé a mama nás v slzách vyprevádza prvýkrát do školy.(pokiaľ teda mam nie je učiteľkou na tej istej škole, kam budete chodiť, ako to bolo u mňa 🙂 ) Nadväzujeme prvé skutočné kamarátstva a sme „do“ Jožka (môj prípad) či Paľka z vedľajšej lavice. Učíme sa, učíme a učíme.

Druhý cyklus (7-14 rokov)

V tejto fáze sa nám svet javí ako nový a vzrušujúci, objavujeme ho, máme veľa otázok. Empatia nie je našou silnou stránkou. Naša zvedavosť je niekedy až deštruktívna, napríklad obľúbená disciplína- rozbíjanie hračiek, aby sa zistilo, potvrdilo, či vyvrátilo, čo je vo vnútri. Taktiež sa táto fáza vyznačuje nedostatkom záujmu o opačné pohlavie.

Tretí cyklus (14-21 rokov)

Prvý krát sa objavujú sexuálne fantázie a začíname skúmať svoju vlastnú sexualitu prostredníctvom iného pohlavia. Vstupujeme do dospelosti, zažívame prvé sklamania v láske, zisťujeme, čo je ´´reálny život´´ a že svet a ľudia nie sú iba dobrí.

Štvrtý cyklus (21-28 rokov)

Toto je fáza, ktorú Shakespeare vo svojej poézii opísal ako štádium „vojaka“. Sústreďujú takmer výlučne iba na svoju kariéru.  Sme ambiciózni a príležitosti sa zdajú byť neobmedzené a plné potenciálu. S mamou sa už nehádame. Naopak, začíname priznávať, že tuším má aj v niečom pravdu. Ovalí nás prvá vlna túžby zakladať rodinu. Buď to urobíme hneď, alebo si povieme, že si ešte trochu užijeme života a odložíme to do ďalšieho cyklu.

Piaty cyklus (28-35 rokov)

Toto je fáza usadzovania sa. Prichádza spolu s akceptovaním, že všetky naše túžby by nebolo možné dosiahnuť. Začíname hľadať bezpečnosť a stabilitu. Sme na vrchole kariéry a ak sme si nestihli potomstvo krátko po dvadsiatke a namiesto toho sme sa vrhli objavovať svet, v tomto veku nás tikot biologických hodín dobehne. Obdobie od 28 do 35 sa považuje za vrchol našej tvorivosti. Páli nám to v práci, na kariérnom rebríčku sme sa vyšplhali čo najvyššie. Je to tak preto, že v tomto veku je náš mozog najaktívnejší.

Šiesty cyklus (35-42 rokov)

Toto je polovica cesty v živote. Od 35 rokov začíname byť stáli. Pravidlá už tu nie sú preto, aby ich porušovali, ale preto, aby sa stali základom našej bezpečnosti.

Siedmy cyklus (42-49 rokov)

Počas tohto sedemročného cyklu je v našich životoch rušno. Bilancujeme náš život a neraz zistíme, že nie sme šťastné v práci ani vo vzťahu. A vlastne chceme robiť a žiť celkom inak. Mnoho ľudí ma práve v tomto období potrebu vyupratovať si život.  Práve v tomto období sa rozvádza najviac manželstiev.

Ôsmy cyklus (49-56 rokov)

V tomto štádiu začína sexuálny úpadok. Tento cyklus odborníci nazývajú aj spirituálny vrchol. To, že starneme, už nemôžeme dlhšie ignorovať. Vidíme, ako nám ochabuje telo, a snažíme sa s tým vyrovnať. Zároveň sa viac začíname zaoberať našou dušou a objavujeme nový zmysel života.

Deviaty cyklus (56-63 rokov)

Je to ako druhé detstvo. Začneme strácať záujem o svet a ľudí okolo nás. Nezáleží na tom, ako veľmi si pripúšťate starobu, uvedomíte si, že potom, čo ste žili tak dlho, ste sa jednoducho dostali do bodu, kedy vás isté veci prestali zaujímať.

Konečný cyklus (63-70 rokov)

V konečnej fáze sa dostávame k svojmu vnútornému ja a uvedomujeme, že sa blíži koniec. Životný kruh sa uzavrel a zo zimy starého veku sa už len opäť dostávame do jari, ktorá je prípravou na pokojný odchod zo sveta.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *