Instatné raňajky- ryžová kaša s ovocím a orieškami

Ryžová kaša patrí medzi moje druhé najobľúbenejšie raňajky, hneď po tej ovsenej. Je rýchla, teplá, čo dobre padne žalúdku ako prvé jedlo dňa, a môžem pri nej použiť svoju kreativitu, a vždy vymyslieť inú kombináciu. Najlepšie chutí zo štýlových misiek!

Keď už je reč o štýlových miskách, konkrétne tieto na fotke sú z FAVI.SK internetového vyhľadávača nábytku a dekorácií, v ktorom nájdete viac ako 190 e-shopov a kamenných obchodov na jednom mieste. Ja tam vždy dokážem stráviť kvalitnú hodinku, keď hľadám nové kúsky do bytu, či na fotenie.

A teraz späť k ryžovej kaši a jej benefitom. Ja používam na jej prípravu instatnú zmes, ktorú iba prisypem do zohriateho rastlinného mlieka, a miešam, až kým kaša nezhustne na takú konzistenciu, akú mám rada. Potom ju už iba osladím medom, pridám škoricu, a na ozdobu ovocie, ktoré máme aktuálne v chladničke. Konkrétne na túto na fotke som pridala maliny, granátové jablko a banán. Posypaná je aj ľanovými semiačkami a lieskovými orieškami. Môj tip: Primiešajte do kaše aj kúsok masla, bude extra lahodná!

Medzi ďalšie benefity ryže všeobecne patrí aj to, že jej najzastúpenejšou zložkou  (minimálne 85%) sú zložené sacharidy, ktoré sa ukladajú vo svalovom tkanive a slúžia ako zdroj energie pre svaly a všetky telesné bunky. Ryžový škrob sa veľmi pomaly trávi a trvalo uvoľňuje do krvi glukózu, preto je veľmi vhodnou potravinou pre diabetikov, aj redukčnú diétu. Ďalšími plusmi sú takmer žiadne množstvo tuku a nízky glykemický index. Za veľmi hodnotnú je považovaná aj bielkovina ryže, ktorej koncentrácia sa pohybuje medzi 7-8% a jej kvalita je porovnateľná s arašidmi či šošovicou. Pre svoju ľahkú stráviteľnosť sa ryža používa na liečenie tráviacich ťažkostí a pomáha upravovať aj mierne hnačky či zápchu. Neobsahuje lepok a je teda vhodná aj pre bezlepkovú diétu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *