#girlboss v reálnom živote

Girl Bosses, všetky ich poznáme, všetky ich milujeme, všetky tajne (alebo nie až tak tajne) chceme byť ako ony.  Ich inšpiratívne príbehy, spôsob života, odvaha, pracovitosť a správna dávka feminizmu, dodávajú mnohým ženám odvahu a vieru, že môžu dosiahnuť viac, môžu dosiahnuť všetko, čo chcú, ak budú makať. Často krát tvrdšie a viac ako muži. Sen stať sa  #girlboss je dnes viac dosiahnuteľný ako kedykoľvek predtým. Tá cesta, na ktorú sa mnohé z nás vydajú,  je však dlhá a náročná, a tu je niekoľko ´´prekážok´´, ktoré na nej určite stretnete. Ja som ich stretla tiež. Bude však iba na vás, ako sa k nim postavíte.

Začiatok bude krutý

Keď začínate svoj vlastný biznis, vy sami ste z neho určite nadšený, dali ste do toho naozaj všetko(aj naozaj všetky peniaze, čo ste mali) a teraz už len čakáte, ako budú na túto vašu skvelú službu/produkt stáť zástupy a vy nebudete vedieť čo s peniazmi…No a potom sa zobudíte do reality dnešného sveta a zistíte, že sedíte celé hodiny a dni vo firme a zákazníci nechodia. Ale vaše výpočty a biznis plány boli predsa úplne iné?! Pamätajte, že kým vás zákazníci neobjavia, neposuniete sa nikam.

Môžete pracovať nekonečne dlhé hodiny a váš produkt/služba môže byť kvalitnejší, lepší, dokonca lacnejší ako konkurenčný, kým si nevybudujete meno-značku, budete iba súčasťou davu, zapadnete prachom. Preto sa vyhnite chybe, ktorú sme urobili s priateľom pri štarte nášho biznisu my, a začnite tvoriť povedomie o vašej značke, už niekoľko týždňov, mesiacov predtým, ako reálne začnete podnikať. Nech sú ľudia zvedaví, nech na vás ´´čakajú´´. Ušetríte si týždne zúfalstva, verte mi 😊

Neporovnávajte sa s konkurenciou

Je samozrejme dobré a dôležité poznať svoju konkurenciu. Je však úplne zbytočné a často krát aj ubíjajúce porovnávať sa s ňou. Najmä ak váš biznis beží 3 mesiace a ich 3 roky. Sú úplne niekde inde na svojej ceste, ale verte tomu, že raz boli presne tam, kde ste teraz vy.  Priznávam, že bolo ťažké, pozerať sa na to, ako firma, u ktorej som pracovala predtým (veľká spoločnosť, sieť v troch štátoch, teraz moja konkurencia) ,má preplnený kalendár klientmi, a ja čakám netrpezlivo na toho jediného, ktorý sa má za deň objaviť. Alebo ako spolužiaci môjho priateľa(tiež naša konkurencia) otvárajú už tretiu prevádzku a berú 3x toľko za hodinu ako my. Áno, prepadne vás zúfalstvo, hnev, pocit nedocenenosti, pochybnosti…Zbytočné. Ako som už písala v riadkoch vyššie. Neporovnávajte sa, inšpirujte sa. Pretože ako sa hovorí, prežijú len tí najsilnejší.

 Pochybnosti tu budú vždy

Určite sa vo svojom biznis živote stretnete so situáciou, keď začnete svoj biznis, a vaša rodina, kamaráti, známy, sa vás pri každom, ale naozaj každom jednom stretnutí spýtajú: ´´Ako ide biznis?´´. A častokrát na začiatku bude možno vaša reálna odpoveď znieť: ´.´´Úplne na ****!´´ No ale uznajte, že toto nemôžete povedať rodičom alebo starým rodičom, ktorí vo vás vidia svetlú budúcnosť. My sme sa naučili odpovedať niečo ako: ´´Pomaličky, zlepšuje sa to.´´

Sami, doma, sme však zvykli častokrát pochybovať, či sme sa na túto cestu mali dať, či to nebolo pre nás príliš veľké sústo, či sme to nemali urobiť tak alebo inak. Je to v poriadku, pochybovať. Dôležité je však veriť. V seba samého, vo svoje schopnosti, svoju ideu. Definícia toho, že ste sám sebe pánom, tiež znamená, že musíte vedieť  motivovať sám seba. Prípadne, ak ste v tom spolu s partnerom, motivovať sa navzájom. Byť tým, ktorý to dokázal, aj keď pochyboval o sebe on sám a pochybovali o ňom určite aj ostatní.

 Tieto všetky momenty sú práve tie najcennejšie,  tie ktoré vás naučia byť správnou #girlboss. Niekedy je nutné urobiť krok späť, aby ste sa posunuli ďalej. Kľúčom je dať stranou to zranené ego, ktoré si to celé predstavovalo úplne inak, prísť na to, čo sa dá urobiť lepšie, efektívnejšie, zaujímavejšie, a ísť ďalej. Prosím, neberte tento článok ako rady niekoho, kto si myslí, že má recept na úspech. Nemám ho, svoj biznis tiež ešte len budujem a keď sa obzerám späť, ešte stále vidím svoju štartovaciu čiaru. Berte ho ako tipy, čomu sa vyhnúť, na čo sa pripraviť, ak sa na túto cestu dáte.

´´The future belongs to those,who believe in a beauty of their dreams.´´

        Eleanor Roosevelt

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *