Čo robia úspešní ľudia každé ráno?

Si ranné vtáča alebo nočná sova? Vedci tvrdia, že obe verzie sú OK, a niektorí z nás sú proste efektívnejší ráno, iní dostávame tie najlepšie nápady zase v noci. To je fakt. A ďalším faktom je, že úspešní a vplyvní ľudia sa nestali úspešnými a vplyvnými za jedno kreatívne ráno, či jednu produktívnu noc. Za každým vybojovaným úspechom sú hodiny a hodiny práce, vytrvalosti, motivácie a odhodlania. To, aký máme úspešný deň sa ale celkom isto odvíja aj od toho, aké máme ráno.

Pri príprave na tento článok som našla niekoľko ´´ranných rutín´´ tých najúspešnejších ľudí, ktorí dobyli svet. Vedeli ste napr.že?:

 • Steve Jobs, spoluzakladateľ firmy Apple sa každé ráno postavil pred zrkadlo a spýtal sa sám seba: „Ak by bol dnešok mojím posledným dňom, bol by som spokojný s tým, čo sa dnes chystám robiť?“ Ak niekoľko dní po sebe odpovedal na túto otázku „nie“, vedel, že potrebuje niečo zmeniť.
 • Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ sociálnej siete Facebook je známy tým, že každý deň nosí to isté oblečenie. Jeho vysvetlenie však dáva zmysel: tvrdí, že týmto jednoduchým trikom sa zbaví zbytočného a niekedy aj zdĺhavé rozhodovania. Ušetrený čas môže venovať dôležitejším veciam.
 • Barack Obama, bývalý prezident USA striktne dodržiava ranné cvičenie – už od 6:45 ráno. Hneď potom sa naraňajkuje s rodinou a vychystá svoje dcéry do školy.
 • Bill Gates, spoluzakladateľ firmy Microsoft sa na verejnosti prezentuje ako zástanca zdravého životného štýlu. Ráno je schopný stráviť hodinu na rotopede, zatiaľ čo sleduje rôzne online vzdelávacie kurzy.
 • Howard Schultz, šéf najväčšieho reťazca kaviarní Starbucks  o sebe prezradil, že každé ráno vstáva o pol piatej, ide na prechádzku so svojimi troma psami a cvičí. Keď skončí, uvarí sebe aj svojej manželke kávu.
 • Winston Churchill, bývalý britský premiér bol známy tým, že ho síce budík zobudil o pol ôsmej ráno, no až do predpoludnia zostal v posteli, kde sa naraňajkoval, čítal noviny a údajne tu vybavoval aj korešpondenciu.
 • Jack Dorsey zakladateľ Twitteru začína ráno meditáciou, a potom ranným 6 míľovým behom.
 • Anna Wintour, šéfredaktorka časopisu Vogue vstáva tiež skoro a o 5:45 začína svoju tenisovú hodinku.
 • Margaret Thatcher, bývalá britská premiérka nikdy nezvykla vyspávať a ani neskoré politické meetingy ju neodradili od vstávania o 5:00

Musím sa priznať, že ma neprekvapilo, že drvivá väčšina úspešných, sú ranné vtáčatá. Ja osobne ranné vtáča nie som, som skôr churchillovský typ (až ma desí, že to bol politik :D). Mám rada pokojné rána, keď sa môžem vyspať aspoň do 8:00, dať si vklude raňajky, prečítať si novinky, vybaviť e-maily. Som si však vedomá toho, že ak by som dokázala vstávať skôr, stíhala by som toho oveľa viac a mohla by som sa plnohodnotne venovať všetkým svojim aktivitám. Takže som sa rozhodla vypichnúť to naj z ranných rutín úspešných a vplyvných, a pokúsiť sa to nenásilne zaradiť do mojej rutiny.

Čo teda robí väčšina úspešných a vplyvných ľudí každé ráno?

 1. Vstáva skoro- toto bude pre mňa osobne najťažší oriešok, ale faktom je, že ak vstanem skôr, zrazu zisťujem, že deň je oveľa dlhší 🙂
 2. Najprv rieši najdôležitejšie úlohy-  ak si tie najdôležitejšie úlohy (častokrát aj tie, do ktorých sa vám najmenej chce)urobíte  hneď na začiatku dňa, kedy máte najviac energie aj motivácie, nemusíte si už nimi zaťažovať myseľ a hovoriť si stále: Ešte toto musím!
 3. Má správnu výživu- bez vyvážených a plnohodnotných raňajok už ani nakrok! A prosím neverte tomu, že vám ich zabezpečí BeBe Dobré ráno!
 4. Cvičí- aj pár minút rannej jogy dokáže zmeniť celý deň
 5. Je vytrvalých a veria si- J. K. Rowlingovú odmietlo 13 vydavateľstiev, Michaela Jordana odmietol basketbalový tím na strednej škole a Walta Disneyho prepustili z novín, pretože mu “chýbala predstavivosť”. Aj tak ich to však neodradilo v dosiahnutí ich snu, pretože si verili.

Verím, že vás môj článok nakopne a porozmýšľate nad svojimi ránami, či stoja naozaj za to, či ich využívate naplno a či by sa v nich nedalo niečo zmeniť k lepšiemu, úspešnejšiemu! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *