5 dôvodov, prečo potrebuješ čas osamote

Či už si introvert, extrovert alebo novodobý ambivert, pracuješ z domu alebo zdieľaš  s kolegami openoffice, si vo vzťahu alebo single, prečítaj si, prosím, tento článok. Prídeš na to, že čas osamote nie je nič desivé, ale naopak veľmi prospešné pre teba, aj tvoje okolie.

Mám pocit, že v našej spoločnosti  viac oceňujeme energických, hyperaktívnych, spoločenských ľudí, tých ľudí, ktorí nikdy nemajú na nič čas, pretože majú rozbehnutých 6 biznisov, 5 projektov, robia 4 freetime aktivity a musia stihnúť precestovať  3 svety. Vyzdvihujeme ich, vzhliadame k nim, robíme z nich prototypy . Ako introvertovi mi to však, nemôžem povedať, že vadí, mám k tomu však jednu dobrú radu.  Moja dobrá rada znie: Dať občas priestor osamelosti v tvojom nabitom programe nie je stratou času. Kľudne si ho aj naplánuj do svojho Google kalendára, ak potrebuješ.  V dnešnej dobe elektronickej, so všetkými tými ´´sociálnymi´´médiami, ktoré nás konštantne vyrušujú a postupne odvádzajú od prirodzeného života, v dobe, keď do niečoho neťukáš, niekto ťa nelajkuje,  niečo či to vo vačku necinká alebo nevibruje, už pomaly ani nie si, v tej dobe sa stali ticho a samota niečím, čo nielenže mnohí nepoznajú, mnohí sa tejto dvojice dokonca boja.

Faktom (a to vedecky overeným) však je, že tráviť kvalitný čas osamote, ktorý si dokážeme užiť, je niečo veľmi hodnotné. Pre nás, pre naše zdravie, aj pre náš osobný rozvoj. Prináša to pridanú hodnotu do našich osobných aj pracovných životov.

A tu je 7 dôvodov, prečo naozaj potrebuješ čas osamote.

  1. Budeš produktívnejší- súcitím so všetkými, ktorí pracujú v open office, ja osobne by som tam neprežila deň, ak by som mala niečo reálne vyprodukovať. Aj štúdie potvrdzujú, že neustála prítomnosť kolegov zabíja produktivitu.
  2. Budeš empatickejší- pravdepodobne si zvyknutý na určitý okruh ľudí, priateľov, rodinu alebo kolegov, s ktorými tráviš najviac svojho času. Poznáte sa, vyhovujete si, zaujímate sa jeden o druhého,  ste to proste VY a všetci mimo sú ONI. Ak však tráviš čas aj osamote, dokážeš byť empatickejší aj vo vzťahu k ostatným ľuďom, ktorí nepatria do okruhu tvojich najbližších. To, že stráviš nejaký čas sám, ti môže tiež pomôcť viac oceniť ľudí v tvojom okolí a vybudovať si s nimi kvalitnejšie vzťahy.
  3. Budeš kreatívnejší- mne osobne napadnú tie naj nápady v sprche, alebo keď tvorím, píšem, som zavretá v kancelárii sama. A to nie je problém so sústredením. Samota jednoducho dáva mozgu väčší priestor pre tvorbu kreatívnych alebo inovatívnych myšlienok.
  4. Budeš zvládať lepšie riešiť problémy-  Albert Einstein povedal, “Ťaživé problémy, ktorým čelíme nemôžu byť vyriešené na rovnakej úrovni myslenia, na akej vznikli.“
    Často sa cítime ako keby zaseknutí, riešime problém stále dokola a žiadne východisko z neho nenachádzame. Keď si však doprajeme čas osamote, zlomíme istý vzorec myslenia, ktorý používame. Otvoria sa nám nové dvere, iné sa možno zatvoria, ale to nevadí, pokiaľ nám to pomôže pozrieť sa na problém z iného uhľa pohľadu.
  5. Dobiješ si baterky- keď máš čas naozaj iba sám pre seba, nemusíš toto, ani tamto, a vykašleš sa aj na to, čo by si možno mal, a budeš robiť iba to, čo naozaj chceš, v tichu a svojej vlastnej spoločnosti, získaš novú dávku energie. A vôbec nemusí byť tvojim dobíjačom energie iba a len 2 týždňová dovolenka na Bali, a vravíš si, no ešte do leta vydržím ísť na 10%, a potom sa dobijem. Keď cítiš, že to potrebuješ, dopraj si každý deň 10-15 minút ticha osamote. Proste sa zamkni v tej kúpelni, kľudne aj v šatníku a dobíjaj sa.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *